Blog

Często powtarzanie mity na temat botoksu

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają nie tylko poprawić wygląd, ale w wielu przypadkach również dają szansę na wyleczenie trudnych chorób uniemożliwiających normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Większość z nich jest bezbolesna, a efekty widać już po pierwszym zabiegu.

Czy jest botoks?

Botoks, czyli inaczej jad kiełbasiany lub toksyna botulinowa typu A to substancja produkowana przez bakterie beztlenowe. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje w zepsutych wędlinach oraz kiełbasach. Zjedzony przez człowieka może mieć silne działanie wymiotne i powodować zatrucie bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jednak wstrzyknięty przez specjalistów medycyny estetycznej w wybrane partie mięśni przynosi widoczną poprawę kondycji skóry i mięśni już po pierwszym zabiegu.

Zastosowanie botoksu w neurologii i okulistyce

Pierwotnie botoks wykorzystywany był w okulistyce oraz neurologii, gdzie stosowano go do usuwania napięcia mięśniu u małych pacjentów cierpiących na porażenie mózgowe lub będących bezpośrednio po udarze mózgu. Służył również do leczenia zeza, migreny oraz problemów z oddawanie moczu. W neurologii wykorzystywany jest do leczenia dystonii, zahamowania rozwoju stwardnienia rozsianego, czy choroby Parkinsona. Zastosowanie boksu zmniejsza w tym przypadku odczuwanie bólu i siłę napięcia mięśni. Botoks wykorzystywany jest również w leczeniu achalazji przełyku, czyli nieprawidłowego otwierania się przełyku podczas spożywania pokarmu. Dzięki wstrzyknięciu toksyny botulinowej następuje zwiotczenie mięśnia przełyku, jego rozkurczenie i tym samym otwarcie go w trakcie jedzenia.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Botoks znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie stosuje się go między innymi do wygładzania zmarszczek mimicznych, modelowania twarzy czy leczenie nadpotliwości pach, nosa, dłoni, skóry głowy lub stóp. Silne działanie botoksu może korygować również uśmiech dziąsłowy, unieść kąciki ust, unieść brwi oraz zmniejszyć masę mięśni żwacza, co wpływa na wymodelowanie owalu twarzy pacjenta.

Działanie botoksu

Botoks w medycynie pełni funkcję hamujące działanie mięśni. Dzięki temu zmniejsza się odczuwanie bólów, a w przypadku wstrzyknięcia jadu kiełbasianego w okolice oczu czy czoła przyczynia się do wygładzenia zmarszczek. Mięsień, w którym wstrzyknięty jest botoks, kurczy się i zostaje unieruchomiony na około pół roku. Po tym czasie działanie toksyny botulinowej zmniejsza się i niezbędne jest wykonanie ponownego zabiegu. Warto podkreślić, że zabieg powinien wykonać specjalista, który posiada kwalifikacje oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Tylko wtedy pacjent może mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo i będzie bezpieczny dla zdrowia.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.